Bohaterki
powrót do listy

Monique Lehman

Sezon 3
Monique Lehman
Monique Lehman  Foto: TVN

Monique Lehman to światowej sławy artystka, ceniona twórczyni gobelinów. Jest córką słynnego Papcia Chmiela. Tworzy imponujące tkaniny prezentujące krajobrazy, ludzi i przyrodę w nowoczesnym wydaniu. Słynie szczególnie z wielkoformatowych prac. Jej przepiękne dzieła zdobią synagogi, kościoły, uczelnie i inne miejsca publiczne w całych Stanach Zjednoczonych. Niezwykły talent Monique jest ceniony na całym świecie, czego dowodem są liczne nagrody oraz zaproszenia do składów sędziowskich w konkursach gobeliniarskich w Chinach. Razem ze swoim mężem Davidem, kapitanem marynarki wojennej oraz inżynierem NASA, tylko z pozoru prowadzą poukładane życie. Z każdym odcinkiem będą odsłaniać coraz więcej ekstrawaganckich, zabawnych i zadziwiających tajemnic!

Monique należy do pokolenia artystek lat 70., które żyło sztuką.  Jak sama mówi, ona i jej koleżanki nie zastanawiały się, co będą robiły po studiach, z czego będą żyły, po co im tak nierealne wykształcenie.  Mama dbała z całych sił o to, aby córka nie myślała o niczym innym, jak tylko o nauce francuskiego, tkaniu, malowaniu i rzeźbieniu. Dbała również o to, by była zawsze modnie ubrana. Sama szyła jej piękne ubrania podpatrzone w Burdzie.

Monique Lehman z mężemMonique Lehman z mężem
Foto: TVN

Monique opuściła Polskę zaraz po ukończeniu studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pojechała do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie ekscentrycznej artystki, która zorganizowała dla niej pracownię w Kalifornii, w San Pedro, w międzynarodowej kolonii artystycznej. Bardzo szybko się zaadaptowała w nowej rzeczywistości. Język nie stanowił dla niej problemów, nauczyła się, go oglądając telewizję podczas tkania gobelinów. Jedyną niedogodnością były dla Monique różnice w postrzeganiu świata przez nią i Amerykanów.

W latach 80. miała mnóstwo zamówień na dekoracje w budynkach instytucji publicznej, takich jak ratusze, szpitale oraz banki. Przez pewien czas projektowała też ubrania i nadzorowała ich produkcję w Hongkongu. Pracowała również jako wykładowca w Art Center College of Design w Pasadenie, w Kalifornii. Pieniądze zarobione przez Monique na sztuce gobeliniarskiej pomogły także jej bratu ukończyć amerykańskie studia inżynierskie. A kiedy otrzymał już pracę w Kalifornii, ona mogła znów zapomnieć o przyziemnych celach i w pełni oddać się sztuce.

Gdy skończyła 40 lat, zjawił się jej rycerz na białym koniu - David Lehman, kapitan marynarki wojennej i dyrektor statków kosmicznych NASA. Zauroczony jej nietuzinkową osobowością, nieodpartym czarem oraz siermiężnym, polskim akcentem poślubił Monique. Tworzą bardzo zgodne małżeństwo. Davida bardzo interesuje Polska. Stał się nawet wielbicielem polskiej kultury i Polaków.

Najważniejsze osoby w jej życiu to brat, tata, bratankowie, mąż i wszystkie okoliczne psy. Dokładnie w takiej kolejności. Monique z wielkim sentymentem wspomina, jak mama wpajała jej głęboką miłość do młodszego, bardzo chorego jako dziecko, braciszka. Dziś to on jest jej największym przyjacielem, opiekunem i doradcą.

Monique od 20 lat co roku przyjeżdża do ojczyzny. Odwiedza tatę i znajomych. Obowiązkowo co trzy lata jest także na Triennale tkanin w Łodzi, gdzie bierze udział w wystawach towarzyszących temu wydarzeniu. Nie traci czasu na marzenia, gdy czegoś pragnie, od razu dąży do tego, by to zrealizować. Uwielbia fitness oraz pływanie na długie dystanse w oceanie. Największą słabość ma do psów. Wychowała dużą gromadkę pupili, a jej ostatni czworonożny ulubieniec Peluś był miłością jej  życia.

 

Zobacz zwiastun 3. sezonu!
Zobacz zwiastun 3. sezonu!

Helena Deeds
Następna osoba:

Helena Deeds

tvnpix